

Uutinen
Ikääntyneiden palveluja on monipuolisesti tarjolla
27.3.2025
Ikääntyneiden hoiva keskusteluttaa. Keskustelun tueksi hyvinvointialue on koonnut ikääntyneiden palveluista koosteen, jossa kerrotaan palveluista ja niiden käyttämisestä Keski-Suomessa.
Ikääntyneiden palvelut ovat hyvinvointialueella monipuolistuneet ja myös laajentuneet koko Keski-Suomeen viimeisten vuosien aikana.
Ympärivuorokautinen asumisen paikkoja on Keski-Suomessa muuta maata enemmän suhteessa ikääntyneeseen väestöön. Pääsääntöisesti ympärivuorokautinen palveluasuminen toteutuu asukkaan kotikunnassa. Kotihoitoa asiakas saa palvelutarpeen arvioinnin jälkeen jonottamatta asuipa hän missä tahansa Keski-Suomessa.
– Hyvinvointialueellamme on myös käynnistynyt senioreiden hyvinvointineuvolatoiminta, joka tarjoaa yli 65-vuotiaille ennalta ehkäisevää, hyvinvointia ja terveyttä edistävää neuvontaa, ohjausta, toimintaa sekä hyvinvointitarkastuksia, vastuualuejohtaja Tuija Koivisto kertoo.
Hyvinvointialue on kehittänyt hoito- ja palveluketjuja, joilla on parannettu asiakkaiden ja potilaiden hoidon ja hoivan sujuvuutta esimerkiksi siirryttäessä palvelusta toiseen. Osastopotilas kotiutetaan hyvinvointialueella yksilöllisesti, mutta yhtenäisen toimintamallin mukaisesti. Ikääntyneiden asiakkaiden kotiutusta on palveluissa tarkasteltu yhteisesti ja luotu uusia potilaan hyvää kotiutumista edistäviä toimintamalleja.
Yksi tällainen on turvallisen kotiutuksen muistilista, joka perusterveydenhuollon osastoilla on käytössä potilasta kotiutettaessa.
– Sen avulla pyritään saamaan kotiutukseen yhtenäisyyttä. Yhteistyötä tehdään myös jatkuvasti ja kotiutuksen laadun parantamiseksi on koottu myös yhteinen työryhmä, jossa on edustajia niin sairaalasta kuin ikääntyneiden palveluistakin, palvelupäällikkö Päivi Huttunen kertoo.
Kotisairaalan hoidon tarpeen arviointiyksikkö (KoHTa) tarjoaa ikääntyneille äkillisissä terveysongelmissa hoidon tarpeen arviointia, tutkimuksia ja sairaanhoitoa omassa kodissa tai asumispalveluyksikössä.
– Se on päivystyksellistä toimintaa, jonka avulla voidaan välttää tarpeettomia kiireellisiä ensihoitotehtäviä sekä päivystyskäyntejä ja sairaalasiirtoja, Huttunen lisää.
Ikääntyneiden palveluista tehty kooste, pdf-muodossa .
Lisätietoja:
- Vastuualuejohtaja Tuija Koivisto, p. 040 513 5821, tuija.koivisto(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, ikääntyneiden ja vammaisten palvelut
- Palvelupäällikkö Päivi Huttunen, p. 050 477 6205, paivi.huttunen(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, alueellinen osastotoiminta
- Toimialajohtaja Kati Kallimo, p. 050 442 2302, kati.kallimo(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, sosiaali- ja terveyspalvelut
27.5.2025 klo 12.15 on lisätty tarkennus: "hoidon tarpeen arviointiyksikkö (KoHTa)" lauseeseen: Kotisairaalan hoidon tarpeen arviointiyksikkö (KoHTa) tarjoaa ikääntyneille äkillisissä terveysongelmissa hoidon tarpeen arviointia, tutkimuksia ja sairaanhoitoa omassa kodissa tai asumispalveluyksikössä.