Hyppää pääsisältöön

Sosiaalihuollon palvelutarpeen arviointi

Keski-Suomen hyvinvointialueella sosiaalihuollon palvelutarpeen arviointia tehdään osana muuta sosiaalityötä ja sosiaaliohjausta. Osalle työntekijöistä on suorat soittoajat, muutamissa kunnissa palvelee myös neuvonta tai keskitetty asiakasohjausnumero. 

Palvelutarpeen arviointi aloitetaan työikäisten palvelussa täysi-ikäisille, joilla havaitaan olevan mahdollisesti tarve sosiaalihuollolle. Pyyntö palvelutarpeen arviointiin voi tulla asiakkaalta, verkostolta tai muualta.

Ilmoituksia sosiaalihuollon palvelutarpeesta voi tehdä sähköisesti, puhelimitse tai paperilomakkeella.  

Kenelle

Täysi-ikäisille, joilla havaitaan sosiaalihuollon tarve.

Toimi näin

Ota yhteyttä sosiaalihuoltoon. Voit tehdä huoli-ilmoituksen lomakkeella ja palauttaa sen lähimpään sosiaalitoimistoon. Huoli-ilmoituksen voi tehdä myös sähköisesti omapalvelun kautta tai soittamalla.