Hyppää pääsisältöön

Vaikuttamistoimielimet

Vaikuttamistoimielimet varmistavat eri asukasryhmien osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksia. Vaikuttamistoimielinten jäsenet valitaan hyvinvointialueen kunnissa toimivien vastaavien vaikuttamistoimielinten jäsenistä siten, että kustakin vaikuttamistoimielimestä valitaan vähintään yksi edustaja.

Vaikuttamistoimielimet ottavat kantaa hyvinvointialueen toiminnan suunnitteluun, valmisteluun, toteuttamiseen ja seurantaan asioissa, joilla on tai joilla vaikuttamistoimielin arvioi olevan merkitystä lasten ja nuorten, ikääntyneen väestön tai vammaisten henkilöiden ja heidän tarvitsemiensa palveluiden kannalta. Vaikuttamistoimielimet ovat mukana myös osallistumisen ja kuulemisen kehittämisessä.

Aluehallitus asettaa nuorisovaltuuston sekä vanhus- ja vammaisneuvoston valtuustokausittain. Aluehallitus hyväksyy vaikuttamistoimielimille toimintasäännöt, joissa todetaan muun muassa toimielimen lakisääteiset ja mahdolliset muut tehtävät, jäsenten lukumäärä ja valintatapa, toimikausi, kokous- ja toimintakäytännöt, puheenjohtajan valinta, sihteerin tehtävien hoitaminen, toimintasuunnitelman laatiminen ja toimintakertomuksen antaminen sekä yhteistyö kuntatason vaikuttamistoimielimen kanssa.

Vaikuttamistoimielinten kokoonpanot

Nuorisovaltuusto

  • Hankasalmi: Juliaana Karjalainen, Leevi Vilenius
  • Joutsa: Nella Lintunen, Niina Rantanen
  • Jyväskylä: Hilma Hurme, Oiva Aho
  • Jämsä: Pessi Lemmetyinen, Saara Toivonen
  • Kannonkoski: Ruut Seppälä. 
  • Karstula: Ronja Honkonen, Kamilla Leppänen
  • Keuruu: Oona Ruotsalainen, Lotta Hetekorpi
  • Kinnula: Erkki Vasalampi, Tatu Syrjä
  • Kivijärvi: Oona Manni
  • Kyyjärvi: Meeri Nissinen, Aino-Kaisa Patovisti
  • Laukaa: Roosa Pannula, Niila Sorvari
  • Multia: Taavi Viinanen, Aleksi Otava
  • Muurame: Valtteri Vänttinen, Ella Saalasti
  • Petäjävesi: Emilia Asikainen
  • Pihtipudas: Nella Ruonala, Anni Takari
  • Toivakka: Tilda Hämäläinen, Minja Juutinen
  • Uurainen: Jussi Lehtovirta, Joni Kalliokoski
  • Viitasaari: Anni Ala-Kokko, Tilda Keisala
  • Äänekoski: Veera Kinnunen, Iida Hytönen

Vammaisneuvosto

  • Hankasalmi: Varpu Pöyhönen
  • Joutsa: Virva Teräväinen
  • Jyväskylä: Satu-Maria Virtanen
  • Jämsä: Karoliina Autio
  • Karstula: Eila Sallinen
  • Keuruu: Tarja Rotola-Pulkkila
  • Kinnula: Asko Muhonen
  • Kivijärvi: Orvokki Karstinen
  • Konnevesi: Eeva-Liisa Korhonen
  • Kyyjärvi: Marjatta Uusimäki
  • Laukaa: Jan Hänninen
  • Luhanka: Heikki Kiviniemi
  • Multia: Janna Lehtomäki
  • Muurame: Katja Miettinen
  • Petäjävesi: Niina Uutela
  • Pihtipudas: Jarkko Manninen
  • Saarijärvi: Marjut Pollari
  • Toivakka: Markus Tattari
  • Uurainen: Seija Hartikka
  • Viitasaari: Miia Kuusela
  • Äänekoski: Tiina Talso

Vanhusneuvosto

  • Hankasalmi: Pekka Petrilä
  • Joutsa: Reijo Hamina
  • Jyväskylä: Kaija Heikura
  • Jämsä: Reijo Ekman
  • Kannonkoski: Riitta Siikaranta
  • Karstula: Eila Sallinen
  • Keuruu: Anna-Liisa Viitanen
  • Kinnula: Seppo Muhonen
  • Kivijärvi: Ritva Sekki
  • Konnevesi: Eeva-Liisa Korhonen
  • Kyyjärvi: Tuula Härkönen
  • Laukaa: Aila Blomberg
  • Luhanka: Heikki Kiviniemi
  • Multia: Ari Jurvanen
  • Muurame: Riitta Noronen
  • Petäjävesi: Jari Koskenranta
  • Pihtipudas: Taina Toikkanen
  • Saarijärvi: Aaro Lahtinen
  • Toivakka: Markus Tattari
  • Uurainen: Mariitta Kuitunen
  • Viitasaari: Sisko Linna
  • Äänekoski: Maija Piitulainen