Hyppää pääsisältöön

Konsernipalveluiden koordinaatioryhmä ja -työryhmät

Hyvinvointialueen konsernipalveluiden valmistelua varten on perustettu työryhmiä. Konsernipalveluiden valmistelua koordinoi työryhmien puheenjohtajista koostuva koordinaatioryhmä. Eri työryhmät tekevät toukokuun loppuun mennessä ehdotuksensa hyvinvointialueen konsernipalveluiden keskeisistä sisällöistä aikatauluineen.

Konsernihallinnon koordinaatioryhmä:

  • Erkki Nikkilä, puheenjohtaja. Keski-Suomen hyvinvointialueen projektitoimisto, erkki.nikkila(at)hyvaks.fi
  • Pauliina Mäenpää, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, pauliina.maenpaa(at)ksshp.fi
  • Sari Kaakkomäki, Jyväskylän kaupunki, sari.kaakkomaki(at)jyvaskyla.fi
  • Simo Reipas, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, simo.reipas(at)ksshp.fi
  • Nina Peränen, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, nina.peranen(at)ksshp.fi
  • Tiina Koponen, Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelma, tiina.koponen(at)jyvaskyla.fi
  • Tero Manninen, Keski-Suomen hyvinvointialueen valmistelu, projektitoimisto, tero.manninen(at)hyvaks.fi
  • ​​​​​​​Anneli Kuusinen-Laukkala, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, anneli.kuusinen-laukkala(at)ksshp.fi
  • Juha Paloneva, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, juha.paloneva(at)ksshp.fi
  • Ulla Kuittu, Jyväskylän kaupunki, ulla.kuittu(at)jyvaskyla.fi
  • Tuija Koivisto, Keuruu, tuija.koivisto(at)keuruu.fi

Konsernipalveluiden valmistelutyöryhmät:

Oikeudelliset palvelut, hankinnat ja sopimukset (hallintopalvelut)

  • ​​​​​​​Pauliina Mäenpää, pj. Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, pauliina.maenpaa(at)ksshp.fi

​​​​​​​Tiedonhallinta (hallintopalvelut)

  • ​​​​​​​Sari Kaakkomäki, pj. Jyväskylän kaupunki, sari.kaakkomaki(at)jyvaskyla.fi

Tiedolla johtaminen ja strateginen kehittäminen

  • ​​​​​​​Simo Reipas, pj. Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, simo.reipas(at)ksshp.fi

Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen HYTE

  • ​​​​​​​Nina Peränen, pj. Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, nina.peranen(at)ksshp.fi

Kuntayhteistyön rakenteet

  • ​​​​​​​Tiina Koponen, pj. Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelma, tiina.koponen(at)jyvaskyla.fi

Järjestö- ja yritysyhteistyön rakenteet ja verkostoyhteistyörakenteet

  • ​​​​​​​Tero Manninen, pj. Keski-Suomen hyvinvointialueen valmistelu, projektitoimisto, tero.manninen(at)hyvaks.fi

Tutkimus, koulutus, kehittäminen, innovaatiot

  • ​​​​​​​Anneli Kuusinen-Laukkala, pj. Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, anneli.kuusinen-laukkala(at)ksshp.fi

Valmius, varautuminen ja riskienhallinta

  • ​​​​​​​Juha Paloneva, pj. Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, juha.paloneva(at)ksshp.fi

Yhteistoiminta-alue

  • ​​​​​​​Juha Paloneva, pj. Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, juha.paloneva(at)ksshp.fi

Palveluiden järjestämisen koordinaatio, kehittäminen ja palvelustrategia

  • ​​​​​​​Ulla Kuittu, pj. Jyväskylän kaupunki, ulla.kuittu(at)jyvaskyla.fi

Valvonta, potilas- ja asiakasturvallisuus.

  • ​​​​​​​Tuija Koivisto, pj. Keuruu, tuija.koivisto(at)keuruu.fi

 

Viestintä

  • Tuija Ijäs, viestinnän asiantuntija, tuija.k.ijas(at)jyvaskyla.fi