Hyppää pääsisältöön

Yhdyspintajaosto

Yhdyspinnoilla tarkoitetaan kahden tai useamman organisaation toiminnallista yhteyttä tai liityntäpintaa, jossa korostuu yhdessä tekemisen merkitys. Yhdyspintatyön kehittämistä ja valmistelutyötä tehdään niiden toimijoiden kanssa, jotka käytännössä tekevät työtä yhdyspinnoilla: kunnat, hyvinvointialue ja uudistusta valmisteleva organisaatio. Kunnat ja hyvinvointialue ovat molemmat tasavertaisia omia juridisia toimijoitaan, eivätkä toisilleen alisteisia.

Jaoston tehtävät

  • Suunnitella yhdyspintatyö osana Keski-Suomen hyvinvointialueen rakentamista
  • Tunnistaa kriittiset yhdyspintakokonaisuudet ja prosessit
  • Määritellä ja mallintaa hyvinvointialueen ja kuntien välinen kriittinen yhteistoiminta
  • Hahmottaa ja kuvata hyvinvointialueen ja kuntien välisiä toiminnan prosesseja
  • Osallistua hyvinvointialueen rakentamiseen yhdessä muiden jaostojen ja työryhmien kanssa, huolehtia yhdyspintojen näkökulmien huomiointi alueen muuhun valmisteluun
  • Osallistua viestinnän toteuttamiseen erityisesti yhdyspintoihin liittyvän henkilöstön ja sidosryhmien suuntaan

Jaoston jäsenet

  • Hanna Helaste, jaoston puheenjohtaja, Keski-Suomen hyvinvointialue, väliaikainen valmistelutoimielin, hanna.helaste(at)jamsa.fii
  • Matti Mäkinen, jaoston varapuheenjohtaja, Hankasalmi, matti.makinen(at)hankasalmi.fi 
  • Juha Kinnunen, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, juha.kinnunen(a)ksshp.fi 
  • Timo Rusanen, Saarijärvi, timo.rusanen(at)saarijarvi.fi
  • Tuija Rasinen, Jyväskylä, tuija.rasinen(at)jyvaskyla.fi 
  • Simo Oksanen, Muurame, simo.oksanen(at)muurame.fi 
  • Jouko Nykänen, Uurainen, jouko.nykanen(at)uurainen.fi 
  • Marja Laurila, Viitasaari, marja.laurila(at)viitasaari.fi 
  • Päivi Pöntinen, Jyväskylä, paivi.pontinen(at)jyvaskyla.fi
  • Margarita Goda-Savolainen, Jyväskylä, margarita.goda-savolainen(at)jyvaskyla.fi 
  • Mika Sirkka, Joutsa, mika.sirkka(at)joutsa.fi 
  • Jouni Nurminen, Keski-Suomen pelastuslaitos, jouni.nurminen(at)jyvaskyla.fi
  • Tiina Sivonen, Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki ry, tiina.sivonen(at)kyt.fi 
  • Päivi Pietarinen, Jyväskylä, paivi.pietarinen(at)jyvaskyla.fi
  • Sihteeri: Kia Paasivirta, kia.paasivirta(at)ksshp.fi

Henkilöstön edustajat

  1. edustaja, Ari Saastamoinen, Pihtipudas, ari.saastamoinen(at)pihtipudas.fi 
  2. edustaja, Mari Mömmö, Äänekoski, mari.mommo(at)aanekoski.fi

Viestintä

  • Sanna-Riikka Koponen, Keski-Suomen sote-uudistuksen hankkeet, sanna-riikka.koponen(at)jyvaskyla.fi
  • Tuija Ijäs, Jyväskylä, tuija.k.ijas(at)jyvaskyla.fi 

Päätös jäsenten nimeämisestä

Nimeämispäätös (pdf) on nähtävillä 12.10.2021 alkaen. Päätökseen voi jättää kirjallisen oikaisupyynnön 14 päivän ajan.