Hyppää pääsisältöön

Talousjaosto

Talousjaoston tehtävänä on valmistella Keski-Suomen hyvinvointialueen valmistelutoimielimelle ministeriöiden alueellisen toimeenpanon tiekartan mukaisesti muun muassa seuraavia asioita:

  • talouden suunnittelu ja esivalmistelut
  • kuntien tietopohjan koonti ja yhtenäistäminen
  • alueelle siirtyvän kiinteän omaisuuden selvittämiseen osallistuminen
  • omaisuussiirtojen selvitykset, valmistelu ja siirto
  • selvitykset toimitiloista, toimitilojen siirron valmistelu ja siirto
  • hallinnollisten tukipalveluiden selvitys sekä siirron tai hankinnan valmistelu
  • hyvinvointialueen talouden organisointi ja käynnistäminen
  • pelastustoimen taloudellisten erityispiirteiden huomioiminen osana hyvinvointialuetta

Tavoitteet

Talousjaoston tavoitteena on, että aluevaltuustolle on tuotettu 28.2.2022 mennessä talouden, omaisuusjärjestelyjen ja tukipalvelujen siirtoon tarvittavat tiedot.

Päätös jäsenten nimeämisestä

Talousjaoston muodostavat Keski-Suomen kuntien ja kuntayhtymien talousjohtajat.

Nimeämispäätös (pdf) on nähtävillä 11.10.2021 alkaen. Päätökseen voi jättää kirjallisen oikaisupyynnön 14 päivän ajan. Lue päätös täältä.

Jaoston jäsenet

  • Aija Suntioinen, pj, Keski-Suomen hyvinvointialueen väliaikainen valmistelutoimielin​, aija.suntioinen(at)ksshp.fi
  • Lasse Leppä, varapj. Keski-Suomen hyvinvointialueen väliaikainen valmistelutoimielin​, lasse.leppa(at)jyvaskyla.fi
  • Päivi Korhonen, Hankasalmi​, paivi.korhonen(at)hankasalmi.fi
  • Harri Nissinen, Joutsa, harri.nissinen(at)joutsa.fi
  • Kaisa Okkeri, Jyväskylä​, kaisa.okkeri(at)jyvaskyla.fi
  • Ari Luostarinen, Jämsä​, ari.luostarinen(at)jamsa.fi
  • Sakari Varala, Kannonkoski​, sakari.varala(at)kannonkoski.fi
  • Pekka Kanervio, Karstula​, pekka.kanervio(at)karstula.fi
  • Janne Karaus, Keuruu​, janne.karaus(at)keuruu.fi
  • Marja Lehtonen, Kinnula (varalla Erkki Nikkilä)​, marja.lehtonen(at)kinnula.fi, erkki.nikkila(at)kinnula.fi
  • Pekka Helppikangas, Kivijärvi​, pekka.helppikangas(at)kivijarvi.fi
  • Eija Lahti, Konnevesi​, eija.lahti(at)konnevesi.fi
  • Mika Pasanen, Konnevesi​, mika.pasanen(at)konnevesi.fi
  • Sanna Vainikainen, Kyyjärvi​, sanna.vainikainen(at)kyyjarvi.fi
  • Tiina Pelkonen, Kyyjärvi​, tiina.pelkonen(at)kyyjarvi.fi
  • Eero Raittila, Laukaa, eero.raittila(at)laukaa.fi
  • Tuomo Kärnä, Luhanka, tuomo.karna(at)luhanka.fi
  • Jenni Peltokangas, Multia, jenni.peltokangas(at)multia.fi
  • Jukka Kaistinen, Muurame, jukka.kaistinen(at)muurame.fi
  • Anni Hakala, Petäjävesi, anni.hakala(at)petajavesi.fi
  • (1.10.2021 -31.1.2022 Mikko Latvala, mikko.latvala(at)petajavesi.fi
  • Ari-Jukka Käsmä, Pihtipudas ja Viitasaari, ari-jukka.kasma(at)pihtipudas.fi
  • Maarit Tuononen, Saarijärvi, maarit.tuononen(at)saarijarvi.fi
  • Henna Breilin, Toivakka, henna.breilin(at)toivakka.fi
  • Helena Vuopionperä-Kovanen, Toivakka, henna.vuopionpera-kovanen(at)toivakka.fi
  • Pasi Lievonen, Uurainen, pasi.lievonen(at)uurainen.fi
  • Tapani Hämäläinen, Äänekoski, tapani.hamalainen(at)aanekoski.fi
  • Pauli Nurminen, Keski-Suomen pelastuslaitos, pauli.nurminen(at)pelastustoimi.fi (varalla Ville Mensala), ville.mensala(at)jyvaskyla.fi
  • Aino Rajapolvi, Saarikka, aino.rajapolvi(at)saarikka.fi
  • Salla Manni, Seututerveyskeskus, salla.manni(at)seututk.fi
  • Sihteeri: Kia Paasivirta, kia.paasivirta(at)ksshp.fi

Henkilöstön edustajat

  • Oskari Kivelä, henkilöstön edustaja
  • Ulla Sinikka Sihvonen, henkilöstön edustaja​, ulla.sinikka.sihvonen(at)jyvaskyla.fi

Viestintä

  • Tuija Melville, tuija.melville(at)ksshp.fi