Hyppää pääsisältöön

Pelastustoimen jaosto

Pelastustoimen jaoston tehtävä on valmistella pelastustoimen uudistusta osana hyvinvointialueuudistusta. Pelastustoimen toimintaa kehitetään alueellisesti Keski-Suomessa ja valtakunnallisena järjestelmänä.

Pelastustoimen uudistuksen tavoitteena on parantaa päivittäistoiminnan lisäksi suuronnettomuuksiin ja muihin häiriötilanteisiin, poikkeusoloihin ja niihin kuuluviin väestönsuojelutilanteisiin varautumista. Palveluita kehitetään muuttuvan toimintaympäristön ja sen uhkien mukaisesti ‒ tietoon perustuen. 

Jaostossa toimii neljä asiantuntijatyöryhmää: Pelastustoimen siirto, Varautuminen ja valmiussuunnittelu, Ensihoito ja Yhdyspinta-asiat. 

Tälle sivulle päivittyvät jatkossa pelastustoimen jaoston dokumentit. 

Jäsenet

  • Ville Mensala, jaoston puheenjohtaja, Keski-Suomen pelastuslaitos, ville.mensala(at)jyvaskyla.fi
  • Tomi Kavasmaa, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, tomi.kavasmaa(at)ksshp.fi
  • Keijo Lukkarinen, Äänekosken kaupunki, keijo.lukkarinen(at)aanekoski.fi
  • Tuomas Lyytikkä, Keski-Suomen pelastuslaitos, tuomas.lyytikka(at)jyvaskyla.fi
  • Kari-Pekka Mikkonen, Keski-Suomen pelastuslaitos, kari-pekka.mikkonen(at)jyvaskyla.fi
  • Mikael Monthan, Keski-Suomen pelastuslaitos, mikael.monthan(at)jyvaskyla.fi
  • Jouni Nurminen, Keski-Suomen pelastuslaitos, jouni.nurminen(at)jyvaskyla.fi
  • Pauli Nurminen, jaoston varapuheenjohtaja, Keski-Suomen pelastuslaitos, pauli.nurminen(at)jyvaskyla.fi
  • Pasi Vilhunen, valmiuspäällikkö, Keski-Suomen pelastuslaitos, pasi.vilhunen(at)jyvaskyla.fi
  • Ville Salokangas, Keski-Suomen pelastuslaitos, ville.salokangas(at)jyvaskyla.fi
  • Kalle Seppänen, Keski-Suomen sopimuspalokuntien edustaja, kalle.seppanen(at)upm.com
  • Kia Paasivirta, jaoston sihteeri, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, kia.paasivirta(at)ksshp.fi

Henkilöstön edustajat

  • Markku Kytömäki, JHL ry, markku.kytomaki(at)jkl.fi ja markkukytomaki(at)gmail.com
  • Antti Niittylahti, Tehy ry, antti.niittylahti(at)ksshp.fi

Viestintä

  • Elina Laiho-Logrén, Jyväskylän kaupunki/Viestintä, elina.laiho-logren@jyvaskyla.fi
  • Sini Karhu, Keski-Suomen pelastuslaitos, sini.karhu(at)jyvaskyla.fi