Hyppää pääsisältöön

ICT-jaosto

ICT-jaoston jäsenistö on koottu kuntien ja kuntayhtymien ICT-asioista vastaavista henkilöistä. Jaoston tehtävänä on valmistella ja käynnistää tarvittavat projektit hyvinvointialueen tarvitsemien ICT-ratkaisuiden suunnitteluun ja toteutukseen. Jaoston jäsenet varmistavat, että projekteihin kiinnitetään riittävä osaaminen edustamansa tahon näkökulmasta.

Yhteistyö käyntiin HyvaKS DigiKS -kickoff-tilaisuudessa 11.11.2021

Hybritilaisuudessa torstaina 11.11. Jyväskylän Priimuksella sekä etäyhteyksin kokoontui reilut satakunta Keski-Suomen kuntien ja organisaatioiden ICT-asiantuntijoita. Tilaisuus koostui avauspuheenvuoroista, jonka jälkeen jakaannuttiin teemoittain työpajoihin jatkamaan yksityiskohtaisempaa hyvinvointialueen järjestelmien ja teknologioiden suunnittelua.

Avauspuheenvuorojen diaesitykset ovat nähtävissä alla:

ICT-jaoston jäsenet

  • Jari Porrasmaa, jaoston puheenjohtaja, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, jari.porrasmaa(at)ksshp.fi
  • Päivi Leikkola, jaoston varapuheenjohtaja, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri, paivi.leikkola(at)ksshp.fi
  • Merja Pohjola, Keski-Suomen sairaanhoitopiirin kehittämisyksikkö, merja.pohjola(at)ksshp.fi
  • Minna Rehn, Keski-Suomen sairaanhoitopiirin tietohallinto, minna.rehn(at)ksshp.fi
  • Tommi Jylhä, Keski-Suomen sairaanhoitopiirin tietohallinto, tommi.mj.jylha(at)ksshp.fi
  • Tuukka Vepsäläinen, Jyväskylän tietohallinto, tuukka.vepsalainen(at)jyvaskyla.fi
  • Irma Latikka, Jyväskylä, irma.latikka(at(jyvaskyla.fi
  • Juha Kärkkäinen, Äänekoski, juha.karkkainen(at)aanekoski.fi
  • Kaija Tupamäki, Saarikka, Joki-ICT, kaija.tupamaki(at)jict.fi
  • Tuomas Lyytikkä, Keski-Suomen pelastuslaitos, tuomas.lyytikka(at)jyvaskyla.fi
  • Mika Kuivalainen, Keski-Suomen pelastuslaitos, mika.kuivalainen (at)jyvaskyla.fi
  • Heli Helminen, Jämsä, heli.helminen(at)jamsa.fi
  • Johanna Myllymäki, Muurame, johanna.myllymaki(at)muurame.fi
  • Kimmo Sutinen, Pihtipudas ja Viitasaari, kimmo.sutinen(at)pihtipudas.fi
  • Sihteeri: Kia Paasivirta, kia.paasivirta(at)ksshp.fi

Henkilöstön edustajat

  • 1. edustaja Anna-Kristiina Malinen, anna-kristiina.malinen(at)jyvaskyla.fi
  • 2. edustaja Tiina Sorri, tiina.sorri(at)laukaa.fi

Viestintä

  • Marika Laiho, marika.laiho(at)ksshp.fi
  • Iiro Vuori, iiro.vuori(at)jyvaskyla.fi